Szczur Wędrowny
Wygląd:

Długość ciała: 19-30cm.
Długość ogona: 13-23cm.
Kolor: Grzbiet brudnoszary, brązowy lub szarożółtawy, spód popielaty lub żółtoszary, zawsze jaśniejący od grzbietu. Zdarzają się osobniki bardzo ciemne, niemal czarne lub czarnobrązowe.


Rozwój:

Szczur wędrowny żyje do 3 lat.
Okres rozrodu trwa od wiosny do późnej jesieni. Rocznie, samica wydaje 3-6 miotów, liczących po 6-10 młodych. Osiągają one dojrzałość płciową po upływie ok. 75 dni.


Występowanie:

Szczur wędrowny występuje w całej Polsce. Zamieszkuje przede wszystkim osiedla ludzkie, poza tym chętnie trzyma się brzegów zbiorników wodnych, ścieków i śmietników. Spotyka się go w magazynach i składach produktów żywnościowych, w kanałach i urządzeniach kanalizacyjnych, w rzeźniach i stajniach. W budynkach mieszkalnych osiedla się w piwnicach i pod podłogami (rzadko na wyższych kondygnacjach). Wiosną wędruje na pola, brzegi stawów i rzek, gdzie mieszka w norach.
Jest bardzo dobrym pływakiem. Pływa bardzo chętnie. Doskonale porusza się wzdłuż rur kanalizacyjnych. Jest aktywny głównie w nocy. Wychodzi wtedy z nor i zaczyna poszukiwać jedzenia. Zjada wszystko, zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy. Są to: artykuły żywnościowe, odpadki, karma zwierząt gospodarczych oraz jego przysmak - padlina.






Szczur





Szczur
Copyright © 2011 Konrad Kosiba